ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Zimowy Bałtyk na 12 sposobów

Mamy dostęp do morza. Biliśmy się i walczyliśmy o to, by być krajem nadmorskim, wiele lat. Czy w pełni z tego przywileju korzystamy? Czy potrafimy dostrzec zachodzące nad Bałtykiem zmiany w infrastrukturze turystycznej lub drogowej? Pewnie niewiele osób o tym wie, ale nasze miasta nadmorskie – Hel, Sopot, Gdańsk – są w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o pozyskiwanie i wydatkowanie funduszy unijnych. Za sprawą tych właśnie funduszy Bałtyk to już nie tylko letni wypoczynek na plaży, to także możliwość czynnego wypoczynku zimą. Sprzyja temu zmieniające się otoczenie i bardziej przyjazna infrastruktura drogowa. Przyjrzyjmy się bliżej dwunastu najciekawszym atrakcjom turystycznym, którymi możemy się cieszyć po tak zwanym sezonie.

Fokarium na Helu
Bogate zbiory, żywe foki i dużo dostępnych materiałów. Można zwiedzać indywidualnie, można grupowo. Nieopodal przygotowywane jest Morświnarium (niewielka wystawa jest już dostępna). Co jest chyba najciekawsze, Fokarium znajduje się w samym centrum tego urokliwego miasteczka.

Helski port i nadmorska promenada
Prosto z falochronu w helskim porcie można skierować się na wijącą się tuż przy brzegu, oddaną do użytkowania w 2013 roku promenadę. Spacerując nią można nie tylko podziwiać przyrodę, można się także przyjrzeć pozostałościom stanowisk ogniowych z okresu II wojny światowej.

muzeum Kocham Bałtyk
Muzeum Kocham Bałtyk – wizualizacja, www.kochambaltyk.com.pl

Kocham Bałtyk
Nie, to nie tylko szczere wyznanie, to także nazwa muzeum znajdującego się w Swarzewie, wsi położonej między Puckiem a Władysławowem. Powstało ono dzięki ścisłej współpracy Pozytywnych Inicjatyw, Lokalnej Grupy Działania Małe Morze oraz Gminy Puck. W tej chwili to jeden budynek, zainaugurowany wystawą Morze klocków. Co nowego w Muzeum Kocham Bałtyk? Warto to śledzić na ich stronie internetowej. W planach na kolejne lata – budowa kolejnych pomieszczeń i masa atrakcji.

Gdańskie Hewelianum
Coś dla dużych i dla małych. Nauka i wiedza ścisła w przystępnej formie. Wystawy, które pomagają zrozumieć fizykę, astronomię, historię czy biologię. W każdym miesiącu nowe atrakcje, wystawy czasowe. Samo Centrum usytuowane jest na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko.

Centrum Hewelianum
Centrum Hewelianum, fot. Wojtek Jakubowski /KFP

Twierdza Wisłoujście
Zimową porą można ją oglądać tylko z zewnątrz. Jednak warto zadać sobie odrobinę trudu i spojrzeć na tę niezwykłą budowlę.

Gdański Teatr Szekspirowski
Budzący niemałe emocje całkiem nowy, ale jednak stary teatr. Rozpoczął swoją działalność w 2014 roku. Przyciąga nie tylko repertuarem, ale przede wszystkim unikatowym wnętrzem.

Europejskie Centrum Solidarności
Wpisało się już w pejzaż nadmorski. Przyciąga nie tylko wystawą na temat Solidarności, jest też wielofunkcyjnym centrum kulturalnym, proponując odwiedzającym targi, spektakle, warsztaty. A z ECS już bardzo blisko nad morze.

Centralne Muzeum Morskie
Czyli Spichlerz na Ołowiance, a w nim Galeria Morska, Polacy na morzach świata, Archeologia morska. Wartościowe eksponaty, w historycznych wnętrzach. A do tego zaraz obok:

Gdanskie Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance
Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance, fot. Bartłomiej Borowczak, www.gdansk.pl

Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe na Ołowiance
Tutaj można nie tylko posłuchać muzyki w jednej z najlepszych pod względem akustyki sal w Polsce, można też spędzić miło czas w pięknej przestrzeni, jeśli pogoda dopisze obejść Ołowiankę albo posiedzieć na urokliwej ławce.

Grodzisko i Pawilon Muzeum Archeologicznego
Historyczna atrakcja Sopotu, usytuowana blisko szlaku spacerowego. Zrekonstruowany gród i nowoczesny multimedialny pawilon przybliżające najstarszą historię tego terenu. W skansenie coś dla miłośników kultury Wikingów.

Park Południowy w Sopocie
Także usytuowany w okolicy łatwo dostępnej dla turystów, co ważne – i tych zmotoryzowanych, i tych stawiających na komunikację miejską. Zrewitalizowany kompleks parkowy, w którym jest źródło solankowe i aleja formowanych drzew. Stamtąd można już tylko ruszyć (jeśli pogoda pozwoli)…

Ścieżkami rowerowymi na sam Hel – a jeśli zima dopisze, to można się wybrać na biegówki.

Jak widać, nad morzem można spędzać czas niezależnie od pory roku i pogody, w pojedynkę, rodzinnie, grupowo, samochodem, pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Można zaplanować długi wyjazd i zwiedzić jak najwięcej, można rozłożyć zwiedzanie na kilka weekendowych wypadów. Doceniajmy nasze morze, spędzajmy nad nim czas nie tylko latem, jedzmy lokalne produkty i cieszmy się, że nam wybrzeże pięknieje.

Agata Rzędowska

zdjęcie u góry: fot. Bartłomiej Borowczak

Business&Beauty Magazyn