ARCHIWUM Magazynu B&B - zakończył działalność w 2018

Papier, nożyczki, tablet

Bogato ilustrowana książka zawiera rozmowy Elżbiety Dzikowskiej z 25 grafikami (kobietami i mężczyznami) o olbrzymim dorobku i pozycji w polskiej grafice artystycznej i użytkowej. Między nimi są: Jan Młodożeniec, Waldemar Świerzy, Maciej Buszewicz, Krystyna Piotrowska, Alina Kalczyńska, Michał Piekarski, Rafał Olbiński, Lech Majewski, Jacek Utko i inni.

Grafik tworzy „obrazy” otaczające nas zewsząd: to okładka płyty, opakowanie paczki papierosów, billboard, logotyp czy strona internetowa. Przeglądając album poznajemy różnorodność tej dziedziny sztuki – od exlibrisu, przez ilustracje książkowe, plakaty, książki artystyczne, rysunki, aż do liternictwa. Wśród reprodukowanych prac są plakaty, makiety gazet i czasopism, ilustracje i okładki książkowe, drzeworyty, rysunki tuszem, kredką, linoryty, litografie… Dzikowska rozmawia o proporcjach między ekspresją a komunikacją w grafice użytkowej, o źródłach inspiracji i poczuciu tożsamości, o mistrzach rozmówców i uczniach, jakich sami jako wykładowcy wykształcili. Interesują ją nie tylko techniczne aspekty pracy, ale również rola światła i muzyki w relacji z obrazem. W rozmowach często pada też pytanie o rolę przypadku w życiu zawodowym oraz o to, co w życiu jest najważniejsze, o stosunek do sukcesu i do własnych osiągnięć. A jej rozmówcy chętnie odsłaniają swój warsztat, skupiając się na elementach składowych gotowego projektu – literze, kompozycji, znaku graficznym, linii, wyborze koloru i zdjęcia.

Grafik to człowiek do wynajęcia, więc powracającym w wywiadach motywem są ciekawe, nowe, trudne i przełomowe zlecenia, jakie otrzymywali twórcy z agencji mediowych i reklamowych, czy wydawnictw prasowych. Marek Knap na przykład opowiada o pracy nad nieistniejącym już pismem teatralnym Foyer i nad szatą graficzną dziennika Rzeczpospolita, Marcin Mroszczak mówi o swoim pierwszym zleceniu na emigracji (na layout gazety) i o późniejszej pracy w reklamie w Belgii i w Polsce w latach 90. ub. wieku; a Rosław Szaybo o tym, jak zdenerwowany w rozmowie ze zleceniodawcą pomylił angielskie „fifteen” i „fifty” i co z tego wynikło… Jeszcze innym ciekawym wątkiem rozmów jest pojawienie się komputera jako narzędzia pracy grafików oraz – oczywiście – rynku reklamy jako potężnego czynnika zmiany cywilizacyjnej w Polsce.

W rozmowach mistrzowie często przywołują jedno wielkie nazwisko, którego nie ma wśród rozmówców Dzikowskiej – Henryka Tomaszewskiego. Interesujące jest również prześledzenie tego, co jego uczniowie – dziś już sami z pozycji mistrzów – uważają za najcenniejszą lekcję tego Mistrza.

Album wchodzi w skład serii trzech albumów Artyści mówią (pozostałe to: Wywiady z mistrzami malarstwa, aut. Elżbieta Dzikowska; Wywiady z mistrzami fotografii, aut. Hanna Maria Giza). Wszystkie trzy albumy dostępne będą również w wersji na iPad, opracowanej przez wydawnictwo Rosikon Press we współpracy z firmą Optizen Labs, przy użyciu technologii InDesign CS5 oraz usług Adobe Digital Publishing Suite.

Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki, Elżbieta Dzikowska, Rosikon Press 2011, s. 269

 

Aleksandra Bartelska

Business&Beauty Magazyn